
Skutečně školy děti indoktrinují?
Škola je něco, čím si musel projít každý z nás. Již od dob Marie Terezie, je v naší zemi alespoň ta základní povinná. A je pravdou, že se díky tomu značně zvýšila gramotnost našeho národa. V současnosti se však stále častěji ozývají hlasy, které nám říkají, že se jedná o zastaralý přístup, který při dnešním stavu školství dětem spíše škodí.
Problém vidí především v tom, že jsou dnes děti v podstatě indoktrinovány „liberálními“ nápady. Nejčastěji citují fakt, že se údajně děti učí například o LBTQ+, o tom, že existuje více pohlaví, a také o tom, že musíme vítat každého, bez ohledu na to, proč přichází či jak moc jsou jeho zvyky a kultura kompatibilní s tou naší.
Jistě, naše podmínky jsou poněkud specifické. Zde se v souvislosti s tím hovoří především o inkluzi a zrušení zvláštních či speciálních škol. Jistě, jako jejich částečná náhrada byli zavedeni ve třídě asistenti pro děti, které to potřebují, avšak není pochyb o tom, že to nebylo příliš dobře zvládnuté. To samozřejmě přidává argumenty odpůrcům tradiční výuky. Je na tom ale něco pravdy?
Popravdě řečeno, nikoliv. Ve škole nemá politika místo, a to je něco, co by mělo být všem jasné. Ovšem je pravdou, že mnozí učitelé se tím neřídí. Jsou skutečně takoví, kteří více či méně okatě předávají dětem nejen vědomosti, ale také své politické názory. Faktem však je, že toto není specifické pro jednu či druhou stranu politického spektra, nýbrž pro všechny.
Co se zákonů týče, tak ty se v tomto ohledu v podstatě nijak nezměnily. I nadále by mělo zůstat apolitické, avšak zároveň také učit děti základům slušnosti a tolerance. Často totiž zapomínáme na to, že v tomto ohledu mají na děti největší vliv jejich rodiče. Jistě, škola může něco dodat, avšak případy, kdy se díky ní naprosto změnil náhled dítěte na život, jsou skutečně velmi vzácné.