Finance

Jak se dostat k bydlení


Střecha nad hlavou je základní věc, kterou potřebujeme všichni. Bohužel velká část lidí musí žít v pronajatém bytě nebo domě, což vůbec neodpovídá jejich představám ani potřebám. V posledních letech se bytová situace v České republice dramaticky změnila. Požadavky České národní banky způsobily, že hypotéku nedostal téměř nikdo, a tak se nemovitosti přestaly prodávat. I přesto velmi zdražily, a i když se stále domy a byty staví, jednoduše se neprodávají, protože na to lidé nemají.

peníze bydlení

Je zajímavé, že banky neposkytnou hypotéku lidem, kteří platí stejně vysokou částku za nájem, ale podle propočtů banky pro potřeby hypotéky nemají dostatečnou bonitu. I kvůli tomu lidé nežádají o hypotéky, protože části z nich je jasné, že jejich žádost bude také zamítnuta. I když kvůli ochlazení trhu s nemovitostmi banky začaly pravidla opět uvolňovat, situace se příliš nelepší a přístup k vlastnímu bydlení stále nemá velká část obyvatel.

Hypotéka je nutnost
Vzhledem k několikanásobnému nárůstu cen nemovitostí si nákup domu či bytu za hotové peníze nemůže dovolit téměř nikdo. Nemovitosti naprostá většina lidí musí kupovat pomocí hypotečního úvěru, což je závazek na desítky let. Při zvažování zda si hypotéku vzít nebo ne musí člověk zohlednit všechny možné aspekty, které mají na jeho život vliv. Máte nebo budete chtít děti? Jste schopni snížit svůj životní standard a přestat utrácet za některé komodity? Dokážete našetřit? Máte hodné pojištění pro všechny případy? Nejen tyto otázky si musíte zodpovědět, abyste se mohli rozhodnout, zda vůbec o hypotéku budete žádat.

podpis smlouvy

Nemáme to zrovna lehké nebankovnihypoteka, protože spousta lidí se i nadále musí smířit s bydlením v nájmu. I nájem je závazek a musí se platit, i když člověk onemocní a nebo přijde o práci. Pokud jste získali klasickou hypotéku ale i tak ji chcete, můžete si zkusit zažádat o nebankovní hypotéku, kterou bývá snazší získat.