Společnost

Co nám říkají minulé civilizace


Je velmi zajímavé, zamyslet se z pohledu dneÅ¡ního ÄlovÄ›ka nad spoleÄnostmi, které známe z historie jako již dávno zaniklé. Můžeme tak dojít například na starovÄ›ký Egypt, Řeky a Římany nebo na plno dalších jiných spoleÄností, které již dávno neexistují. My si z nich totiž můžeme brát příklad a urÄitým způsobem se s nimi srovnávat. Každá populace jednou vyhyne, stejnÄ› tak i my. Jen je naším cílem, aby to bylo za co nejdelší dobu. Proto je tak důležité nechat se inspirovat příbÄ›hy dávných civilizací, které mají za sebou již celý svůj vývoj i zánik.

starověký Egypt

Je dobré si podle tÄ›chto příkladů uvÄ›domit, v jaké asi fázi se teÄ nacházíme my. Bohužel, výsledek tohoto pátrání nás asi příliÅ¡ nepotěší. I kdybychom se nezamýšleli nad tím, co se dÄ›lo roky a roky pÅ™ed námi, je docela pravdÄ›podobné, že již jen z toho, co se dÄ›je kolem nás, nemáme příliÅ¡ optimistický pocit. Je to pravda. Jedním z hlavních aspektů je to, co se dÄ›je dnes s naší přírodou, která jako by se v poslední dobÄ› zbláznila. Jen to, jaké extrémy jsme nyní nuceni prožívat nám nedává pocit příjemného výhledu do budoucnosti. Toto je situace, se kterou se nikdo z naÅ¡ich pÅ™edků nikdy nemusel vyrovnávat, takže je naprosto pÅ™irozené, že i když se mnozí z nás snaží přírodÄ› ulevit, jeÅ¡tÄ› jsme nenaÅ¡li ten správný smÄ›r, jak tyto problémy vyÅ™eÅ¡it.

starověké Řecko

Jednou ze známek postupného zániku civilizace je absence pravidel. Tato pravidla jsou od poÄátku civilizace nÄ›kým nastavena, obvykle panovníkem, náÄelníkem nebo jednoduÅ¡e nÄ›kým nadřízeným. Musí být ale také vyžadována, dodržována a v opaÄném případÄ›, pokud dodržována nejsou, musí pÅ™ijít trest. Prvotním znakem dekadence je to, že tato pravidla pÅ™estávají ctít právÄ› to mocní ve spoleÄnosti. Na základÄ› tohoto pak dochází k neposluÅ¡nosti běžných lidí a ke ztrátÄ› vedení Äi vlády spoleÄnosti. Následuje chaos, který bývá koncem dané civilizace.